Červen je u konce a s ním se uzavírá první polovina roku 2021. Pojďme se společně podívat na to, co nám poslední měsíc tohoto pololetí přinesl. 

Světově nejsledovanější indexy se propadly v druhé polovině měsíce. Důvodem tohoto propadu bylo zasedání Fedu, které je blíže rozebráno v kapitole Makroekonomická data. Indexy S&P 500 a Nasdaq se do konce měsíce vzchopily a znovu rostly na svá maxima. Dow Jones Index smazal velkou část poklesu. 

Makroekonomická data 

Jedny z posledních odhadů vývoje HDP v 1. čtvrtletí dle analýzy Atlanty FED k 1. dubnu předpovídaly růst o 6 %. USA nakonec zveřejnily nárůst HDP o 6.4 %. Pro 2. kvartál je prozatím k 2. červenci předpovídán růst HDP o 7.8 %. Po růstu v prvním kvartále tohoto roku se tak bude jednat o 4. růst HDP v řadě. Efektivní úroková míra stoupla na 0.1 %. 

Obavy investorů, které spustily menší výprodeje na trzích, způsobilo zasedání Fedu, které se konalo v polovině června. Fed sice nezměnil svou měnovou politiku, ale proměnil svou rétoriku. Fed bude dále nakupovat dluhopisy tempem 120 mld. USD měsíčně, nicméně změnil svou projekci oficiálních úrokových sazeb. Předpokládá, že dojde k nárůstu o 50 bazických bodů již v roce 2023, zatímco v březnu předpokládal předpovídal stabilitu na nynějších úrovních. Navíc 7 z 18 členů výboru FOMC očekává zvýšení sazeb již do konce roku 2022. Powell zdůraznil, že očekává pokrok na trhu práce, který je nutnou podmínkou pro utlumení nákupů dluhopisů. ECB nadále ponechává své úrokové sazby beze změny a v blízké době nepředpokládá pokles nákupů aktiv. 

Index ISM ve výrobě, který měří ekonomickou aktivitu ve více jak 300 výrobních podnicích USA, v červnu klesl na 60.6 z květnových 61.2. Trh přitom předpokládal pokles na 61. Index spotřebitelské důvěry měřený University of Michigan se z květnových 86,4 bodů dostal na 85,5 bodů. Nezaměstnanost v USA mírně stoupla na 5,9 %. Volatilita byla nejvyšší v období zasedání Fedu, poté opět klesla na své klidné úrovně. 

Měny a komodity 

US Dollar Index signalizuje, že americký dolar v červnu posílil o 2,24 % oproti ostatním světovým měnám v koši. Cena ropy rostla až na úrovně kolem 74 USD za barel, o 10 % ke konci měsíce. Zlato za červen oslabilo o -7,34 %, na konci měsíce skončilo s cenou kolem 1 762 USD za unci. Cena stříbra za unci byla na konci měsíce o -7,58 % níže na úrovni kolem 25,87 USD. 

Americký dolar vůči koši světových měn posílil o zmíněných 2,24 %. Vůči euru posílil o 2,36 %. Česká koruna k dolaru oslabila o -2,09 % a k euru oslabila o -0,14 %. 

 

Nepřehlédněte
Další články
15/7/2021
ZLATÝ INDEX STOUPÁ. ČNB ZNOVU NAKUPUJE ZLATO DO DEVIZOVÝCH REZERV
Česká národní banka (ČNB) podle zjištění redakce portálu Zlato.cz během uplynulého půl roku třikrát navýšila své devizové rezervy ve zlatě. Nejprve loni v prosinci o 20 000 troyských uncí, tedy…
Celý článek
7/6/2021
Rusko vyprodá dolarová aktiva z investičního fondu. Posílí v euru, zlatě i čínské měně
Rusko zcela vyprodá veškerá aktiva v americkém dolaru, do kterých investoval státní investiční fond. Oznámil to dnes podle agentury Reuters ministr financí Anton Siluanov. Místo amerického dolaru v…
Celý článek
1/6/2021
Žlutý kov vs. Bitcoin - Obrací se po krátkém “kryptoboomu” karta opět ve prospěch zlata?
Celosvětová snaha o podporu ekonomik Politika centrálních bank napříč celým světem se nese v duchu "dopování" ekonomik dalším a dalším tištěním ničím nekrytých „papírků“. Nejde jen o pohrávání si s…
Celý článek
Spočítejte si zhodnocení drahých kovů při pravidelném investování!