Zářijové trhy převážně ovlivňovalo očekávání budoucího chování Fedu, rostoucí počet případů Covid ve světě a obavy investorů způsobené čínskou developerskou společností Evergrande, nacházející se na pokraji bankrotu.


Navzdory očekávání, že k oznámení utažení měnové politiky ze strany Fedu dojde již v září, tak nakonec kvůli datům z trhu práce za srpen k tomuto kroku nedošlo. Ke zpomalování tempa nákupů aktiv ze strany Fedu (tzv. taperingu) dojde ve chvíli, kdy budou naplněny dva cíle: 2% inflace a silný trh práce. Prozatím je splněn pouze ten první. Zářijová data z trhu práce vykázala přírůstek nových pracovních míst ve výši 194 tisíc, což bylo hluboce pod očekávání 500 tisíc nových míst. I přes pokles v míře nezaměstnanosti z 5,2 % na 4,8 % hodnotíme tato data jako nepříznivá, proto oznámení taperingu na listopadovém zasedání Fedu spíše neočekáváme. Tyto zprávy jsou pozitivní pro akciový trhy a pro rizikové tituly.
Naopak ECB oznámila mírné snížení objemu nákupů aktiv v následujících 3 měsících. Projekce růstu HDP jsou optimističtější ve výši 5 % za tento rok, v příštím roce 4,6 %.

Nejvýraznější změnu a jediný sektor s pozitivní měsíční změnou byl sektor Energy. Název a události na trhu s elektřinou by mohli mylně indikovat, že se jedná o sektor zabývající se elektrickou energií, což však není pravda. V překladu se jedná o sektor Palivový, patří sem společnosti z celého procesu výroby, zpracování a transportu ropy a zemního plynu. Například Royal Dutch Shell (RDS.B +12.9 %), či americký Exxon Mobil (XOM +9.4 %). Nejhůře se naopak vedlo sektoru (Basic) Materials – konkrétně třeba PPG Industries (PPG -9.3 %).


Na komoditním trhu prudce roste cena ropy, která po 3 letech opět překonala hranici 80 dolarů za barel a za tento měsíc vzrostla o 7,57 %. Důvody jsou rostoucí poptávka kvůli nastupující zimě a růst přepravy blížící se k předcovidovému stavu, což spolu s nižším stavem dodávek ropy vede k cenovým tlakům. Cena zlata se za září propadla o -3,1 %, pohybuje se však v podobných cenových liniích jako v posledním půl roce.

Upozornění:  

Informace uveřejněné v této zprávě slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku, či výzvu ke koupi, nebo prodeji cenných papírů, či obecněji jakéhokoliv investičního nástroje. Informace jsou určené především pro kvalifikované a zkušené investory a nelze je mechanicky použít k nákupům a prodejům cenných papírů. Informace zde uvedené se mohou měnit bez předchozího upozornění, především v souvislosti s aktuálním vývojem na kapitálových trzích. Autor a vydavatel těchto informací nenese žádnou odpovědnost za případné škody vzniklé třetím osobám v důsledku využití těchto informací. Veškeré zde obsažené informace pocházejí nebo jsou založeny na zdrojích, které autor a vydavatel považuje za důvěryhodné. Přes maximální pozornost a péči věnovanou obsahu a ověřování informací použitých při formulaci tohoto dokumentu autor a vydavatel tímto nepřebírá záruku za jejich přesnost a úplnost, ačkoliv vychází z toho, že byly publikovány, či sděleny tak, aby poskytovaly přesný, úplný a nezkreslený obraz skutečnosti. 
Nepřehlédněte
Další články
14/9/2021
Aktuální dění na trzích – srpen 2021
Srpnový vývoj výsledků na akciových a dluhopisových trzích podobně jako v minulém měsíci byl určován převážně mutací delta a postupem pandemie obecně na jedné straně, vývojem a postpandemickým…
Celý článek
31/8/2021
Zastánce zlata Peter Schiff vyhrává debatu o tom, zda je zlato lepším uchovatelem hodnoty než BTC
Během debaty Schiff řekl, že „ve skutečnosti nemají Bitcoin a zlato absolutně nic společného“, protože zlato má hodnotu díky svým vlastnostem kovu, zatímco Bitcoin je jen „obří pump and dump“. …
Celý článek
24/8/2021
Analytická společnost Palantir nakoupila zlato za více než miliardu
Americká analytická společnost Palantir vsadila na tradiční vzácný kov. Za komoditu v podobě stogramových zlatých slitků utratila 50,7 milionu dolarů, zhruba 1,1 miliardy korun. Také zákazníci mohou…
Celý článek
Spočítejte si zhodnocení drahých kovů při pravidelném investování!