Americká analytická společnost Palantir vsadila na tradiční vzácný kov. Za komoditu v podobě stogramových zlatých slitků utratila 50,7 milionu dolarů, zhruba 1,1 miliardy korun. Také zákazníci mohou firmě podle agentury Bloomberg hradit platby za služby prostřednictvím zlata.

Kromě „zlaté platby“ mohou klienti platit Palantiru také bitcoinem. Větší množství peněz však spolkl nákup zlatých cihel, a to v době, kdy většina společností volí spíše investiční nákupy kryptoměn. Sázka na zlato je však podle webu CNBC reakcí na stále nejistou globální ekonomickou situaci danou koronakrizí. 

„Musíte být připraveni na budoucnost a snažit se předpovídat neočekávané události, které mohou mít neblahý dopad,“ řekl Bloombergu provozní ředitel společnosti Shyam Sankar. Potvrdil tak, že se Palantir snaží především o finanční krytí v nejisté době. 

„Nabyté zlato bude uschováno v bezpečné lokalitě na severovýchodě Spojených států. Výhodou je, že se zlatem můžeme kdykoli a jakkoli manipulovat,“ uvedl Palantir v prohlášení. Cena zlata v posledních měsících klesá, momentálně. V tuto chvíli se jeho hodnota pohybuje okolo 1788 dolarů za troyskou unci, zhruba 39 tisíc korun. 

Palantir vznikl v roce 2003. K jeho spoluzakladatelům patří americký investor Peter Thiel, známý příznivec kryptoměn. Velký krok společnost Palantir učinila loni na podzim, kdy vstoupila na newyorskou burzu. Od té doby se cena jejích akcií zhruba zpětinásobila, když se z bezmála devíti dolarů dostala ke 45 dolarům. V současnosti se pohybuje kolem 24 dolarů.

Zdroj

Nepřehlédněte
Další články
14/9/2021
Aktuální dění na trzích – srpen 2021
Srpnový vývoj výsledků na akciových a dluhopisových trzích podobně jako v minulém měsíci byl určován převážně mutací delta a postupem pandemie obecně na jedné straně, vývojem a postpandemickým…
Celý článek
31/8/2021
Zastánce zlata Peter Schiff vyhrává debatu o tom, zda je zlato lepším uchovatelem hodnoty než BTC
Během debaty Schiff řekl, že „ve skutečnosti nemají Bitcoin a zlato absolutně nic společného“, protože zlato má hodnotu díky svým vlastnostem kovu, zatímco Bitcoin je jen „obří pump and dump“. …
Celý článek
16/8/2021
Aktuální dění na trzích – červenec 2021
Koncem června byl dokončen 2q roku, který v přehledu určovaly především témata:  - Inflační očekávání a související faktory  - Ozdravný proces globální ekonomiky a další prognózy vývoje  - Vývoj…
Celý článek
Spočítejte si zhodnocení drahých kovů při pravidelném investování!