V současné době se trhy otřásají obavami, že propuknutí pandemie koronaviru oslabí, společně s očekáváním uvolněné měnové politiky po celém světě, globální růst. Na to samozřejmě reagují aktiva na klasických finančních trzích, která dosahují svých minim.

Přes veškeré obavy vykazuje zlato (podle historických standardů) relativně malé procento v portfoliích investorů.

 

Malý podíl zlata?

Podle Bloombergu po 25 přímých dnech působení koronaviru byla celková hodnota zlata, drženého fondy obchodovanými na burze, více než 144 miliard dolarů. To je hodnota, která byla naposledy dosažena v roce 2012.

Celkový podíl zlata v globálních portfoliích je podle Petera Grosskopfa, generálního ředitele společnosti Sprott Inc., méně než 10 % a tento kov tvoří v průměru méně než 2 % portfolií. Grosskopf tvrdí, že investoři by měli mít alespoň 5 % svých aktiv ve zlatě, jako určitou formu pojištění.

Zlato má největší šanci ukázat, v čem je tak silné za současné situace, když se ohnisko viru změnilo v pandemii. V tomto scenáři společnost Oxford Economics odhaduje škody na světovém HDP ve výši 1,1 bilionu dolarů, přičemž by v první polovině roku 2020 trpěly recesí jak ekonomiky USA, tak ekonomiky eurozóny.

Během období zmatků vždy existuje riziko, že investoři prodají zlato jako poslední možnost, k čemuž došlo v období finanční krize v roce 2008.

Porovnání cen zlata s řadou dalších aktiv naznačuje, že i kov může být stále nějakým způsobem předražený, podotkl Michael Hsueh, výzkumný analytik společnosti Deutsche Bank AG.

Vzhledem k tomu, že zlato je poměrně drahé ve srovnání s dalšími kovy, jako je například měď, stále zůstává pod svými historickými maximy. Vrchol zlata by v dnešních amerických dolarech činil zhruba 2700 USD, uvedl Hsueh.

Vývoj zlata má přímý vliv na produkty z něj vyrobené. Například prodej zlatých šperků v Číně letos rapidně poklesl, protože ekonomické škody způsobené smrtícím virem dále rostou. Nakupující se vyhýbají veřejným místům, aby minimalizovali riziko infekce, a zároveň omezují své výdaje na základní potřeby, jako jsou potraviny.

 

Závěr

V současné turbulentní době, plné strachu a obav z vývoje hospodářství je zlato velice vhodným a zajímavým aktivem, který by dle mého názoru měli investoři do svého portfolia zařadit. Oproti ostatním kovům je sice tento kov předražený, ale na základě predikcí by jeho cena měla i nadále růst, což z něj dělá zajímavou investiční příležitost v období ekonomické nestability.

ZDROJE:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-02-29/gold-s-volatility-emptying-jewelry-boxes-in-a-wild-selling-spree

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-02-27/history-shows-that-gold-s-rally-may-only-just-be-getting-started

Zdroj

Nepřehlédněte
Další články
25/5/2020
Zlato je na rekordu. Patří k letošním nejvýnosnějším investicím
Zlato v letošním roce zhodnotilo v korunách o více než 27 procent. Kladný výnos v období od letošního 1. ledna vykazuje také další drahý kov, palladium, jenž zhodnocuje o 17,5 procenta. Stříbro svým…
Celý článek
15/5/2020
Těžba zlata pomáhá Rusům získávat devizy
Produkce zlata v Ruské federaci se za posledních 20 let ztrojnásobila. Země tak v tomto odvětví zaujímá třetí místo na světě. Díky konjunktuře na světovém trhu zlata se ruským těžařům daří investovat…
Celý článek
27/4/2020
Centrální banky mohou tisknout peníze, ale ne zlato
Zlato zaznamenalo výrazné růstové momentum poté, co obchodníci hledali útočiště ve zlatě, protože ceny ropy v posledních dnech výrazně klesaly. Poptávka po bezpečných přístavech i nadále pokračuje,…
Celý článek
Spočítejte si zhodnocení drahých kovů při pravidelném investování!