V současné době se trhy otřásají obavami, že propuknutí pandemie koronaviru oslabí, společně s očekáváním uvolněné měnové politiky po celém světě, globální růst. Na to samozřejmě reagují aktiva na klasických finančních trzích, která dosahují svých minim.

Přes veškeré obavy vykazuje zlato (podle historických standardů) relativně malé procento v portfoliích investorů.

 

Malý podíl zlata?

Podle Bloombergu po 25 přímých dnech působení koronaviru byla celková hodnota zlata, drženého fondy obchodovanými na burze, více než 144 miliard dolarů. To je hodnota, která byla naposledy dosažena v roce 2012.

Celkový podíl zlata v globálních portfoliích je podle Petera Grosskopfa, generálního ředitele společnosti Sprott Inc., méně než 10 % a tento kov tvoří v průměru méně než 2 % portfolií. Grosskopf tvrdí, že investoři by měli mít alespoň 5 % svých aktiv ve zlatě, jako určitou formu pojištění.

Zlato má největší šanci ukázat, v čem je tak silné za současné situace, když se ohnisko viru změnilo v pandemii. V tomto scenáři společnost Oxford Economics odhaduje škody na světovém HDP ve výši 1,1 bilionu dolarů, přičemž by v první polovině roku 2020 trpěly recesí jak ekonomiky USA, tak ekonomiky eurozóny.

Během období zmatků vždy existuje riziko, že investoři prodají zlato jako poslední možnost, k čemuž došlo v období finanční krize v roce 2008.

Porovnání cen zlata s řadou dalších aktiv naznačuje, že i kov může být stále nějakým způsobem předražený, podotkl Michael Hsueh, výzkumný analytik společnosti Deutsche Bank AG.

Vzhledem k tomu, že zlato je poměrně drahé ve srovnání s dalšími kovy, jako je například měď, stále zůstává pod svými historickými maximy. Vrchol zlata by v dnešních amerických dolarech činil zhruba 2700 USD, uvedl Hsueh.

Vývoj zlata má přímý vliv na produkty z něj vyrobené. Například prodej zlatých šperků v Číně letos rapidně poklesl, protože ekonomické škody způsobené smrtícím virem dále rostou. Nakupující se vyhýbají veřejným místům, aby minimalizovali riziko infekce, a zároveň omezují své výdaje na základní potřeby, jako jsou potraviny.

 

Závěr

V současné turbulentní době, plné strachu a obav z vývoje hospodářství je zlato velice vhodným a zajímavým aktivem, který by dle mého názoru měli investoři do svého portfolia zařadit. Oproti ostatním kovům je sice tento kov předražený, ale na základě predikcí by jeho cena měla i nadále růst, což z něj dělá zajímavou investiční příležitost v období ekonomické nestability.

ZDROJE:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-02-29/gold-s-volatility-emptying-jewelry-boxes-in-a-wild-selling-spree

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-02-27/history-shows-that-gold-s-rally-may-only-just-be-getting-started

Zdroj

Nepřehlédněte
Další články
25/1/2021
ZLATO, JEDNO Z NEJVÝKONNĚJŠÍCH AKTIV ROKU 2020, CO MU PŘINESE ROK 2021
Cena zlata v roce 2020 byla určena především vysokou mírou rizika, nízkými úrokovými sazbami a pozitivní cenovou dynamikou. Na rok 2021 se předpovídá další stabilní růst investic do této komodity. …
Celý článek
20/1/2021
Není všechno zlato, co se třpytí: Stříbro je ve stínu žlutého kovu, ale ještě překvapí
Jako formu zajištění proti krizi či inflaci většina investorů doporučuje (kromě kryptoměn) především zlato. Mnozí ale zapomínají, že stříbro je také vzácná surovina, která má navíc bohaté průmyslové…
Celý článek
13/1/2021
Podíl zlata v ruských rezervách poprvé překonal sumu amerických dolarů
Podíl zlata v ruských rezervách vyrostl na 22,9 % v průběhu roku do 30. června roku 2020. Tato data s půlročním zpožděním zveřejnila ruská centrální banka. Současné s tím, podíl dolarů klesl v…
Celý článek
Spočítejte si zhodnocení drahých kovů při pravidelném investování!