V současné době se trhy otřásají obavami, že propuknutí pandemie koronaviru oslabí, společně s očekáváním uvolněné měnové politiky po celém světě, globální růst. Na to samozřejmě reagují aktiva na klasických finančních trzích, která dosahují svých minim.

Přes veškeré obavy vykazuje zlato (podle historických standardů) relativně malé procento v portfoliích investorů.

 

Malý podíl zlata?

Podle Bloombergu po 25 přímých dnech působení koronaviru byla celková hodnota zlata, drženého fondy obchodovanými na burze, více než 144 miliard dolarů. To je hodnota, která byla naposledy dosažena v roce 2012.

Celkový podíl zlata v globálních portfoliích je podle Petera Grosskopfa, generálního ředitele společnosti Sprott Inc., méně než 10 % a tento kov tvoří v průměru méně než 2 % portfolií. Grosskopf tvrdí, že investoři by měli mít alespoň 5 % svých aktiv ve zlatě, jako určitou formu pojištění.

Zlato má největší šanci ukázat, v čem je tak silné za současné situace, když se ohnisko viru změnilo v pandemii. V tomto scenáři společnost Oxford Economics odhaduje škody na světovém HDP ve výši 1,1 bilionu dolarů, přičemž by v první polovině roku 2020 trpěly recesí jak ekonomiky USA, tak ekonomiky eurozóny.

Během období zmatků vždy existuje riziko, že investoři prodají zlato jako poslední možnost, k čemuž došlo v období finanční krize v roce 2008.

Porovnání cen zlata s řadou dalších aktiv naznačuje, že i kov může být stále nějakým způsobem předražený, podotkl Michael Hsueh, výzkumný analytik společnosti Deutsche Bank AG.

Vzhledem k tomu, že zlato je poměrně drahé ve srovnání s dalšími kovy, jako je například měď, stále zůstává pod svými historickými maximy. Vrchol zlata by v dnešních amerických dolarech činil zhruba 2700 USD, uvedl Hsueh.

Vývoj zlata má přímý vliv na produkty z něj vyrobené. Například prodej zlatých šperků v Číně letos rapidně poklesl, protože ekonomické škody způsobené smrtícím virem dále rostou. Nakupující se vyhýbají veřejným místům, aby minimalizovali riziko infekce, a zároveň omezují své výdaje na základní potřeby, jako jsou potraviny.

 

Závěr

V současné turbulentní době, plné strachu a obav z vývoje hospodářství je zlato velice vhodným a zajímavým aktivem, který by dle mého názoru měli investoři do svého portfolia zařadit. Oproti ostatním kovům je sice tento kov předražený, ale na základě predikcí by jeho cena měla i nadále růst, což z něj dělá zajímavou investiční příležitost v období ekonomické nestability.

ZDROJE:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-02-29/gold-s-volatility-emptying-jewelry-boxes-in-a-wild-selling-spree

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-02-27/history-shows-that-gold-s-rally-may-only-just-be-getting-started

Zdroj

Nepřehlédněte
Další články
31/7/2020
Zlato pokořilo rekord, je nejdražší v historii, zlatý a stříbrný býk běží stále dál
Zlato započalo nový týden předpisem historického rekordu z roku 2011 a je nejdražší v celé své historii. Zlato se na počátku týdne pohybuje na cca 1 934 USD / Oz, v roce 2011 byl rekord kolem 1 922…
Celý článek
27/7/2020
Bohatí lidé a rodiny v rekordní míře žádají fyzické zlato, bojí se. Hrozí celosvětový „run“ na zlato?
Cena zlata v těchto dnech stoupá na svůj třetí vrchol od roku 1971, kdy byl opuštěn takzvaný brettonwoodský systém směnných kursů a s ním i navázání amerického dolaru právě na zlato. První z vrcholů…
Celý článek
13/7/2020
Česko se v posledních 25 letech zbavilo nejvyššího podílu svých zlatých rezerv ze všech zemí EU. Pokud by ČR zlato prodávala až nyní, dosáhla by o desítky miliard korun vyššího výnosu
Česká republika v posledních 25 letech prodala ze zemí EU největší podíl svých státních zlatých rezerv. Vyplývá to z aktuálních dat Mezinárodního měnového fondu. Mezi červencem 1995 a květnem 2020…
Celý článek
Spočítejte si zhodnocení drahých kovů při pravidelném investování!