Polská centrální banka oznámila, že hodlá nakoupit až 100 tun zlata. Podle jejího prezidenta je důležité pro mezinárodní vnímání Polska a zdůrazňuje i jeho ekonomickou sílu. Polské zásoby tak mohou v dalších měsících přesáhnout hranici 330 tun. Česká republika vlastní pouze 9,5 tuny tohoto drahého kovu.

O záměru v minulých dnech informoval prezident Polské národní banky Adam Glapiński, který má tuto komoditu dlouhodobě v oblibě. Důkazem toho je i fakt, že zhruba polovina ze současných zlatých rezerv v Polsku byla pořízena právě během jeho funkčního období, které trvá již od roku 2016.

Centrální banka Polska tak chce zvýšit zásoby o téměř 44 procent. V současné době totiž operuje se zhruba 229 tunami tohoto drahého kovu. Pokud bude avizovaný záměr opravdu realizován, nakoupí polská banka asi 8 000 zlatých cihel. Jedna taková váží 12,5 kilogramu.

Největšími zlatými rezervami na světě se dlouhodobě pyšní Spojené státy. Ty vlastní 8 133,5 tun zlata. V pomyslném žebříčku druhou pozici zaujímá Německo s 3 362,4 tuny. Česká republika se svými 9,5 tuny značně zaostává, a to třeba i za sousedním Slovenskem, kterému patří téměř 32 tun zlata.

Ještě v polovině devadesátých let však byly české zásoby mnohem vyšší. Po zániku Československa atakovaly i hranici 70 tun. Důvodem tohoto poklesu je zejména masivní kontroverzní výprodej zlatého pokladu v dobách tehdejšího guvernéra České národní banky Josefa Tošovského v letech 1997 a 1998. Tehdy bylo prodáno zhruba 56 tun zlata a z dnešního pohledu šlo o největší prodej zlata v novodobé historii samostatného českého státu.

Prodej však následoval i v dalších letech. Ještě v první polovině roku 2020 pak činily české zlaté zásoby pouhých 7,8 tun. Během letních měsíců však ČNB poprvé v tomto tisíciletí zlato nakoupila. Podle vyjádření současného guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka z podzimu 2020 nejsou však další nákupy zlata plánovány. Banka si chce udržet minimální množství tohoto kovu, které potřebuje pro ražbu mincí a pro případný vstup České republiky do eurozóny.

Zdroj

Nepřehlédněte
Další články
15/7/2021
ZLATÝ INDEX STOUPÁ. ČNB ZNOVU NAKUPUJE ZLATO DO DEVIZOVÝCH REZERV
Česká národní banka (ČNB) podle zjištění redakce portálu Zlato.cz během uplynulého půl roku třikrát navýšila své devizové rezervy ve zlatě. Nejprve loni v prosinci o 20 000 troyských uncí, tedy…
Celý článek
13/7/2021
Aktuální dění na trzích – červen 2021
Červen je u konce a s ním se uzavírá první polovina roku 2021. Pojďme se společně podívat na to, co nám poslední měsíc tohoto pololetí přinesl.  Světově nejsledovanější indexy se propadly v druhé…
Celý článek
7/6/2021
Rusko vyprodá dolarová aktiva z investičního fondu. Posílí v euru, zlatě i čínské měně
Rusko zcela vyprodá veškerá aktiva v americkém dolaru, do kterých investoval státní investiční fond. Oznámil to dnes podle agentury Reuters ministr financí Anton Siluanov. Místo amerického dolaru v…
Celý článek
Spočítejte si zhodnocení drahých kovů při pravidelném investování!