V poslední době mnohé státy aktivně zvyšují zlaté rezervy. Experti si myslí, že to není jen tak. Svět stoji na prahu globální ekonomické katastrofy a zlato je fakticky jediným opravdu spolehlivým finančním nástrojem.

Všechny podmínky byly splněny

Předpoklady toho, že již v blízké budoucnosti se světové ekonomice něco stane, nesporně existují: nekontrolovatelná peněžní emise, obchodní války, růst úrokových sazeb, snížení objemu maloobchodu… Plus geopolitické napětí, které je v některých regionech obrovské, o čemž svědčí nedávné raketové útoky na Sýrii.

Ekonomisté uvádějí: velké banky a vlády si uvědomují možnost rychlé apokalypsy a připravují se předem — šetří „reálné peníze" před krizí.

Hlavní problém je v tom, že tisknou příliš peněz, které nejsou zajištěné zlatem, to se sotva změní, uvádí Keith Newmeyer, předseda představenstva First Mining Gold.

„Vstupujeme-li do inflační nebo dezinflační doby, zlatu je jedno. Investice do něho se osvědčí v každém scénáři," zdůrazňuje.

Zlato náhle stoupne v ceně
Nepřetržitá práce tiskařského lisu stále více ohrožuje stabilitu světové ekonomiky a zvyšuje i ceny zlata. Nicméně se projeví nejen měnové faktory, ale i problémy s dodávkami.

Podle předpovědi Goldman Sachs se v nejbližších letech objemy světové těžby zlata budou zmenšovat. A podle výpočtů Goldcorp, jedné z největších společnosti těžící zlato, do roku 2022 výroba klesne na úroveň začátku 21. století. Geologická služba USA předpokládá, že při zachování tempa těžby na dnešní úrovní se zlaté rezervy v nitru země vyčerpají již v roce 2034.

Kdo má kolik zlata

Pruty zlata

Dnes asi 30 % všech rezerv rozvinuté země uchovají právě ve zlatě.

Nejvíce vzácného kovu má USA — 8 tisíc tun, Německo má 3 tisíce tun, Itálie a Francie mají po 2,5 tisíce tun.

Rusko se dostalo na páté místo a poprvé předstihlo Čínu, Centrální banka RF má 1860 tun zlata v tržní hodnotě asi 80 miliard dolarů.

Jak zlato pomůže
Z pohledu rozvoje finančního systému zlato alternativu nemá. Jeho nákup je obrana před měnovými riziky a pojistka před sankcemi a určitě je to i možnost výdělku. Jak poznamenal regulátor, důsledkem růstu ruských mezinárodních rezerv se stal pozitivní vliv přecenění operací na účtech Ministerstva financí Ruska a zpeněžení zlata.

Každá měna, ať jsou to dolary nebo eura, je těžce zatížena dluhy, které mohou v budoucnu skončit odepsáním. V případě krachu dolarového systému si zlato jednoznačné zachová svou hodnotu.

„Jsem si jistý, že globální restartování nastane tehdy, kdy se světové vlády budou potřebovat zbavit svých dluhů a všechno připojí k ceně zlata. Přesně proto státy jako Rusko nebo Čína hromadí zlato, vědí, k čemu může dojít za několik let," podotýká Newmeyer.

Světové centrální banky si berou zlato z USA

Aktivně kupuje zlato na světovém trhu i Turecko. Podle Světové zlaté rady minulý rok turecká centrální banka nabyla 187 tun vzácného kovu a stala se druhým největším zákazníkem po Rusku.

Stejně jako i další státy Turecko nedrželo všechno svoje zlato u sebe, část zlatých prutů o hmotnosti 28,7 tun dalo do úschovy Federálnímu rezervnímu systému.

Teď Ankara všechno vyvezla, částečně zlato rozmístila ve skladech na území státu, částečně ho svěřila Bance pro mezinárodní vypořádání ve Švýcarsku a Bance Anglie.

Zlato z USA vyvezla i německá Bundesbanka.

Analytici konstatují, že odtok zlata z FED, který začal v roce 2014, pokračuje skoro bez přestávky. Příčiny jsou očividné: růst sazeb Federálního rezervního systému, tlak na euro a jiné měny, který činí USA, zesílení geopolitických rizik. Svět se snaží zmenšit svou závislost na dolaru.
„Zlato je trh s ročním obratem více než 8 trilionů dolarů. To je aktivum, které je vždycky možné rychle a likvidně prodat. A je to aktivum, které kontrolujete. Když vaše pruty leží na ulici Pravdy (pozn. Centrální sklad Centrální banky RF), žádná Amerika vám nic nenařídí," shrnuje Alexej Vjazovskij, viceprezident Zlaté mincovny.

Zdroj

Nepřehlédněte
Další články
14/9/2021
Aktuální dění na trzích – srpen 2021
Srpnový vývoj výsledků na akciových a dluhopisových trzích podobně jako v minulém měsíci byl určován převážně mutací delta a postupem pandemie obecně na jedné straně, vývojem a postpandemickým…
Celý článek
31/8/2021
Zastánce zlata Peter Schiff vyhrává debatu o tom, zda je zlato lepším uchovatelem hodnoty než BTC
Během debaty Schiff řekl, že „ve skutečnosti nemají Bitcoin a zlato absolutně nic společného“, protože zlato má hodnotu díky svým vlastnostem kovu, zatímco Bitcoin je jen „obří pump and dump“. …
Celý článek
24/8/2021
Analytická společnost Palantir nakoupila zlato za více než miliardu
Americká analytická společnost Palantir vsadila na tradiční vzácný kov. Za komoditu v podobě stogramových zlatých slitků utratila 50,7 milionu dolarů, zhruba 1,1 miliardy korun. Také zákazníci mohou…
Celý článek
Spočítejte si zhodnocení drahých kovů při pravidelném investování!