Během debaty Schiff řekl, že „ve skutečnosti nemají Bitcoin a zlato absolutně nic společného“, protože zlato má hodnotu díky svým vlastnostem kovu, zatímco Bitcoin je jen „obří pump and dump“.

Obhájce zlata a kryptoskeptik Peter Schiff byl korunován vítězem debaty o tom, zda je zlato lepším uchovatelem hodnoty než Bitcoin (BTC).

Schiff v debatě strhnul misky vah na svou stranu

Schiff se utkal se zakladatelem Skybridge a bývalým politikem Anthonym Scaramuccim v debatě pořádané Intelligence Squared.

Než začala debata o zlatě vs. Bitcoinu, průzkum zaznamenal 38 % online publika ve prospěch cenného kovu, 26 % pro BTC a 35 % jako nerozhodnutých. Schiff dokázal na konci získat značný počet hlasů na stranu cenného kovu, přičemž konečné výsledky se ustálily na 51 % pro zlato, 32 % pro BTC a 17 % nerozhodnutých.

Scaramucci to odstartoval tvrzením, že hodnota BTC je odvozena z jeho sítě, která umožňuje transakce peer-to-peer bez zapojení třetí strany. Podotknul také, že BTC má výhodu nad zlatem kvůli jeho nedostatku a digitálním vlastnostem:

"Myslím, že tato revoluce v kryptoměnách - a hlavně v Bitcoinu, kvůli jeho vzácnosti - zastíní zlato. Je přenosnější; je neovlivnitelný z hlediska transakce přes blockchain; [...] a dochází poměrně rychle k jeho adopci.“

"Výsledkem bude, že ceny půjdou mnohem výš," dodal.

V reakci na to Schiff uvedl, že „ve skutečnosti Bitcoin a zlato nemají absolutně nic společného“, když tvrdil, že Bitcoin je prodáván jako zlato, ale nemá žádné „vlastnosti kovu“, které dávají zlatu hodnotu.

"Součástí marketingových podvodů je pokusit se vykreslit Bitcoin jako zlato, zlato 2.0, digitální zlato. Myslím tím, že samotný Bitcoin je vždy zobrazen jako mince, její barva je zlatá a pak na ni dáte „B“. Ale není to mince; je to jen digitální řetězec čísel; nemá žádnou hmotu,“ řekl.

Tvrdil také, že existuje rozdíl mezi „cenou a hodnotou“, přičemž hodnota zlata je určena případy použití v reálném světě, zatímco BTC v reálném světě nemá hmatatelnou podporu:

"Za 100 let, za 1000 let může být zlato, které dnes skladuji, roztaveno a použito v elektronice nebo použito ve šperkařství, nebo pro jakékoli nové způsoby, které budou vynalezeny, které dnes ani neexistují."

Kryptoskeptik během debaty popisoval BTC jako „Ponziho schéma“, „obří pump-and-dump“ (rychlé vypumpování ceny za účelem jejího následného sražení) a „tulipánovou horečku“. Schiffa také neznepokojuje rostoucí cena aktiva, protože věří, že pozdní nakupující BTC jsou postupně dumpováni velrybami, které nakoupily mnohem dříve.

Bitcoin je „pump and dump“ schéma

"V mé mysli jde o obrovské pump and dump schéma, kde se kluci, kteří se k němu dostali relativně brzy [...], neustále snaží pumpovat trh, aby vytvořili spoustu nadšení, pohybu nahoru a FOMO efektu, aby mohli postupně prodávat na tomto trhu, který sami utvářejí,“ řekl.

Scaramucci zopakoval, že hodnota BTC je svázána s jeho globální sítí a že digitalizace v další fázi lidstva bude Bitcoin dál podporovat, protože „software požírá svět“. Schiff uvedl, že by si to rozmyslel pouze v případě, že by BTC byl kryt zlatem a ve skutečnosti by byl používán jako měna, na rozdíl od toho, aby se s ním primárně obchodovalo.

Na oslavu svého vítězství Schiff v žertu zavolal zastánci BTC a generálního ředitele MicroStrategy Michaela Saylora:

"Musím říct jen jednu věc: Michaele Saylore, přestaň se mi vyhýbat, vím, že tam někde jsi."

Zdroj

Nepřehlédněte
Další články
14/9/2021
Aktuální dění na trzích – srpen 2021
Srpnový vývoj výsledků na akciových a dluhopisových trzích podobně jako v minulém měsíci byl určován převážně mutací delta a postupem pandemie obecně na jedné straně, vývojem a postpandemickým…
Celý článek
24/8/2021
Analytická společnost Palantir nakoupila zlato za více než miliardu
Americká analytická společnost Palantir vsadila na tradiční vzácný kov. Za komoditu v podobě stogramových zlatých slitků utratila 50,7 milionu dolarů, zhruba 1,1 miliardy korun. Také zákazníci mohou…
Celý článek
16/8/2021
Aktuální dění na trzích – červenec 2021
Koncem června byl dokončen 2q roku, který v přehledu určovaly především témata:  - Inflační očekávání a související faktory  - Ozdravný proces globální ekonomiky a další prognózy vývoje  - Vývoj…
Celý článek
Spočítejte si zhodnocení drahých kovů při pravidelném investování!